Detaylar

Kategori Tarih - Diğer
Yayıncı İlgi Kültür Sanat Yayıncılık
Liste Fiyatı 29.63
Format Kitap
Barkod 9789944978903
Yayın Tarihi 2012-03-07
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 708
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 145 X 235
Basım Yeri İstanbul

Hitler'in Gizli Dosyalarında Türkiye

İkinci Dünya Savaşı yılları boyunca bir denge siyaseti takip eden Türkiye, birbirleriyle çatışan büyük devletlerin baskılarına rağmen tarafsızlığını korumayı başaracaktı. Ancak bu hiç de kolay olmamıştı. Dünyayı kasıp kavuran bu altı yıllık savaş süresince, Türk başkenti yabancı diplomatik misyonların ve istihbarat teşkilatlarının mücadele alanı haline geldi. Avrupada en büyük güç olmak isteyen Hitler Almanyası, Atatürk döneminden başlamak üzere Türkiyeyi kendi safına çekmek için her yolu denedi. Bu çabalar, İkinci Dünya Savaşının başlaması ile beraber iyice arttı.

Alman Dışişleri Bakanı Ribbentrop ve Ankaradaki Alman Elçisi Von Papen, Türk hükûmeti ve kamuoyunu yanlarına çekmek için Türk-Alman Dostluk Anlaşması da imzaladılar, tehditlerde de bulundular. Türkiye basınına rüşvet vermeyi de denediler, SSCByi dağıtma projesi çerçevesinde Panturanizm kartı açarak Türkiyenin önde gelen Türkçüleriyle irtibata da geçtiler. Hitler ve İnönü arasında mektuplar gitti geldi. Bütün bunlar olurken, Ankarada Almanya Elçisi von Papene başarısız bir suikast teşebbüsünde bulunuldu.

Elinizdeki kitap, 1930 ve 40lı yılların o puslu günlerini, savaşın bitişinden sonra Müttefiklerin Berlinde ele geçirdiği Alman Dışişleri Belgeleri üzerinden aydınlatmayı amaçlıyor. Hitler Almanyasının Türkiye ile ilgili gizli yazışmaları, eksiksiz olarak Türkçede ilk kez yayınlanıyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : Sezen Kılıç

Satış Noktaları