Detaylar

Kategori Edebiyat - Diğer
Yayıncı İlgi Kültür Sanat Yayıncılık
Liste Fiyatı 35.00
Format Kitap
Barkod 9789944978866
Yayın Tarihi 2011-10-06
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 320
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 145 X 235
Basım Yeri İstanbul

Sabetay Sevi İzmirli Mesih

Sabetay Sevi Aralık 1665te İzmirden İstanbula doğru yola çıktı. Mesihin İstanbula gelmekte olduğunu duyan pek çok Yahudi kendi rızasıyla evlerinden ayrılıp, orada olacak büyük hadiseleri görmek amacıyla dünyanın her yerinden İstanbula akın etti. Bu haber Sabetaya büyük cesaret kazandırdı ve düşler kurarak yoluna devam etti.
Gemi Çanakkale boğazına varmadan önce, İstanbuldaki Yahudi cemaatinin temsilcileri büyük vezir Ahmet Köprülünün huzuruna çıkıp şu beyânâtta bulundular: Kısa bir süre sonra İzmirden bir gemi gelecek. Geminin içinde Yahudi halkının Mesihi olduğunu ilân eden bir adam olacak. Adamın niyeti, Sultanın tacını başından alıp kendi başına koymak.
Sabetay Seviyi getiren gemi 6 Şubat 1666da Marmara Denizinde durduruldu ve Sabetay derhal tutuklandı. Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmet Paşa olaya şahsen el koydu. Seviyi Divan önünde soğukkanlılıkla dinledi ve sonunda idama gerek olmadığına karar vererek, sahte mesihi tutuklamakla yetindi.
Sabetay Sevi küçük bir köşkte gözaltına alındı ve burada kaldığı sürece istediği gibi davranmasına ve konuk kabul etmesine izin verildi. Daha sonra, aynı koşullarda devrin önemli mahkûmlarının bulunduğu Geliboluya nakledildi.
Sevinin mahkûm edilmesi mesihî hareketi durduramadı, tam aksine daha da artırdı. Bu arada Sabetay Sevi bir isyan hazırlığında olmakla itham edildi, böylelikle Edirneye getirilip Padişah huzurunda yargılandı. Yargılama sonucunda Ondan idam ya da din değiştirme seçeneklerinden birini seçmesini istediler. O, din değiştirmeyi tercih edip Aziz Mehmet Efendi ismini alarak Müslüman oldu.

Emeği Geçenler

Yazar   : Joseph Kastein

Satış Noktaları