Detaylar

Kategori Tarih Araştırmaları
Yayıncı İlgi Kültür Sanat Yayıncılık
Liste Fiyatı 18.52
Format Kitap
Barkod 9786054977062
Yayın Tarihi 2014-06-00
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 392
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195
Basım Yeri İstanbul

Teşkilat-ı Mahsusa

Osmanlının dağılış dönemindeki direnişin adı olan Teşkilat-ı Mahsusa, bir döneme damgasını vurmuş, büyük bir istihbarat örgütüdür. Bu kitap ile üç kıtada örgütlenen Teşkilat-ı Mahsusa kahramanlarının Anadoludan yollara düşüp Balkanlarda, Afrikada, Ortadoğuda, Kafkaslarda, Türkmenistanda, Hindistanda ve Çinde vatan uğruna verdikleri acı dolu mücadelelere şahitlik edeceksiniz.
II. Abdülhamide yapılan suikast, sonuç alınamadığında üzülen şair Tevfik Fikret, Teşkilatın Kurduğu Batı Trakya Türk Cumhuriyeti, İngiliz casusları Thomas Edward Lawrence ve Gertrude Bell, sonu gelmeyen entrikalar çemberleri, Rus, Fransız, İngiliz ajanları ile Yahudi ve Ermenilerin, Arapların nasıl işbirliği yaptıkları, süpürge tohumu yiyerek açlığa ve işgale direnen hatta acı ot yedikleri için zehirlenen askerler, her şartta yılmadan savaşan Enver Bey, Eşref Kuşçubaşı ve Teşkilat-ı Mahsusa üyeleri
Sayfaları çevirdikçe yürekleri ülke sevgisiyle dolu bu kahramanların özlemini duydukları gelecek için nasıl savaştıklarını, yaptıkları eşsiz fedakârlıkları kelimeler ile anlatmanın mümkün olmadığını siz de anlayacaksınız Örneğin Eşref Kuşçubaşı, tarihçi Cemal Kutaya el notlarıyla verdiği anılarında şöyle diyordu:
Hiçbir harpte, Trablusgarpta olduğu kadar yalnızlığımızı hissetmemiştik. Çöl sıcaklarında yaralarımızı saracak pamuğumuz, merhemimiz yoktu. İçinde amonyak vardır diye yaralarımızın üzerine idrar döküyorduk.

Emeği Geçenler

Yazar   : Şükrü Altın

Satış Noktaları