Detaylar

Kategori Siyaset Araştırmaları
Yayıncı İlgi Kültür Sanat Yayıncılık
Liste Fiyatı 13.89
Format Kitap
Barkod 9789944978156
Yayın Tarihi 2006-10-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 220
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 140 X 230

Amerika'nın İslâm'ı

Nazmi Çelenkin bu araştırması, hedefinde ülkemiz Türkiyenin de çok önemli bir yer tuttuğu ABDnin yeni Ilımlı İslam projesini ilk kez derli toplu biçimde ele alıp geçmiş ve gelecek bağlamında değerlendiriyor. Türkiyenin AKPnin iktidarıyla paralel biçimde bütün İslam ve Batı dünyasında sürekli tartışılan Amerikan patentli İslam anlayışını jeopolitik, tarihsel, kültürel, oryantalistik ve Hıristiyanlıkla ilişkileri bağlamında sergileyen kitap bütün bu tartışmalara çarpıcı bir bakış açısı getiriyor.
11 Eylül saldırısından sonra, İslamı terörizmle adeta özdeşleştirerek, kendi dünya hegomanyasına karşı güçlü bir engel olarak gören Bush yönetiminin ideologları, İslamı Hıristiyan içtihadıyla içeriden çökertme projesinde hangi amaçları güdüyorlar?
SSCBnin eski lideri Mihail Gorbaçov, liderliğe gelmeden önce Londrada İngiliz Başbakanı Thatcher ile yaptığı gizli görüşmede Batı ve Rusya için yeni büyük tehdidin İslamiyet olduğunu söyledi mi?
Yirminci yüzyılın başlarında Alman ve İngiliz Emperyalizmlerinin kendi jeopolitik İslam projelerinin ulaşmak istediği amaçlar nelerdi?
İslama karşı İslam imal etmeye çabalayan ABD, bu projesinde Şii dünyasını ve jeopolitiğini nasıl kullanmak istiyor? Irak işgalinden sonra, Irak Şii çoğunluğunun ABD açısından önemi nasıl ortaya çıktı?
CIA eski şeflerinden Graham Fullerın İslam projesiyle AKPnin projeleri arasındaki çarpıcı benzerlikler nereden kaynaklanıyor?
Amerikan İslamı yalnız Türkiyede değil, bütün İslam dünyasında da önemli yankılar uyandırmaya aday bir kitap...

Emeği Geçenler

Yazar   : Nazmi Çelenk

Satış Noktaları