Detaylar

Kategori Türk Tarihi
Yayıncı İlgi Kültür Sanat Yayıncılık
Liste Fiyatı 20.00
Format Kitap
Barkod 9786054977031
Yayın Tarihi 2014-03-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 152
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195
Basım Yeri İstanbul

Türk - İtalyan Savaşı

Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya Krallığı arasında 1911-1912 tarihlerinde gerçekleşen Trablusgarp Savaşının anlatıldığı bu kitap Berlin, Roma ve Viyanadaki Birleşik Devletler Elçiliklerinde Deniz Kuvvetleri Ataşesi olarak görev yapmış Komodor W.H. Beehler tarafından kaleme alınmıştır. Yazar, eserde birbiriyle çelişen ya da kuşku uyandıran beyanatların elendiği ve sadece tümüyle güvenilir nitelikteki ayrıntılara yer verildiğinin ısrarla üzerinde durmaktadır.
Kitap; Kraliyet Atlı Topçu Birliğinde teğmen olan J.K.L. Fitzwilliamsın Rus Topçu Birliği Bülteninden yaptığı Türkiyenin Kıyı Savunmaları konusundaki çeviri, Ocak 1913 tarihli Kraliyet Topçu Birliği Bülteninden alınan Çanakkale Boğazı ve İstanbul Boğazı savunmalarının detaylı anlatımı gibi dikkate değer ekstra verilerle desteklenerek yayınlanmış 4 makaleden oluşmaktadır. Kitap için ABD Dış İşleri Bakanı Sayın Philander Knox da, İtalya Kralının kararnamesi ve Türkiye Sultanının Fermanıyla birlikte Uşi Antlaşmasının tam metnini göndermek nezaketinde bulunmuştur. Antlaşma ve beraberindeki dökümanlar kitabın sonunda verilmiştir. Trablusgarp Savaşının Tarihi, Trablusgarp Savaşı ile ilgili belgelerin tam metinlerinin yer aldığı bir kitap.
Trablusgarp Savaşının başlama nedenleri, savaş sırasında iki devletin sahip olduğu koşullar, savaş boyunca yaşananlar, savaş sonrasında meydana gelen olaylar ve yapılan Uşi Anlaşmasına dair pek çok bilginin yer aldığı kitap okuyucuya bilinen gerçekleri farklı bir anlatımla sunuyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : Commodore W.H. Beehler
Çevirmen   : Leyla Yıldırım

Satış Noktaları