Detaylar

Kategori Siyaset - Diğer
Yayıncı Yeniyüzyıl Yayınları
Liste Fiyatı 25.00
Format Kitap
Barkod 9786055857196
Yayın Tarihi 2010-03-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 240
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215
Basım Yeri İstanbul

Küreselleşme ve Sosyal Mozaik Politikaları

XIX. yüzyılın sonları ve XX. yüzyılın başlarıyla, XX. yüzyılın sonları ve XXI. yüzyılın başlarındaki benzerlikler göz ardı edilmemelidir; XX. yüzyılın başlarında kurulan yeni dünya düzeninin ilkeleri Paris Barış Konferansı'yla atılmıştı ve Şark Politikaları ve manda politikalarıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun tasfiyesini öngörmekteydi.. XXI. yüzyılın başlarındaki yeni dünya düzeni iddiası ise, ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki bir dizi zirvelerden sonra, Küreselleşme Politikaları ile yürürlüğe girmiştir ve şimdilik SSCB'ni tasfiye etmiştir; yeni sınırlar iddiası ise hâlâ sürmektedir.

Küreselleşme'nin bazen dinsel, bazen etnik, bazen mezhebî, bazen de coğrafî bir parçalanma veya ayrışma demek olmadığı bilinmelidir; her ne sebeple olursa olsun, bir ufalanma ve ayrışmanın yeni dünya düzenine uyum olduğu, küreselleşmenin zarureti olduğu sanılmamalıdır.

Bu politikaların da bir ömrü vardır ve bu politikalar tarihin sonu değildir; Şu erik ağacının üstünde çiçek açmış bir tomurcuk görüp, işte erik. desem, yalan mı söylemiş olurum?

Emeği Geçenler

Yazar   : Nuri Yazıcı
Çevirmen   : Taner Dileklen

Satış Noktaları