Detaylar

Kategori Siyaset - Diğer
Yayıncı İlgi Kültür Sanat Yayıncılık
Liste Fiyatı 20.37
Format Kitap
Barkod 9789944978453
Yayın Tarihi 2008-01-23
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 480
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 140 X 210
Basım Yeri İstanbul

Büyük Oyundaki Türk Enver Altaylı

Türkiye´den Türk dünyası ve Orta Asya´ya, Almanya´dan Mısır ve Kuzey Afrika çöllerine dek uzanan coğrafyadaki fırtınalı yaşam öyküsünün kahramanı Enver Altaylı... Kimileri için bir efsane kimilerine göre ise tehlike olarak algılanmış, Büyük Oyun´un bu belki de en önemli Türk oyuncusu, suskunluğunu bozarak sırlarla dolu hayatını İrfan Ülkü´ye anlattı.
Türkistan´dan Türkiye´ye göçmüş bir Özbek ailede Enver Paşa´nın yarım kalmış mücadelesini tamamlama idealiyle şekillenen çocukluk yılları, Harp Okulu´ndaki Aydemir´in darbe girişiminin ardından MHP´nin kuruluşunda Türkeş´le kader birliği; Efsanevi MİT müsteşarı Fuat Doğu´nun manevi evladı olarak Ümit kod adıyla, MİT içinde Sovyet esaretindeki Türk dünyası için verilen olağanüstü mücadele dönemi... MHP parti müfettişi ve 12 Eylül darbesinin ardından Almanya´da geçen sürgünlük yıllan, Sovyet İmparatorluğu´nun çöküşüyle Türkiye ile Orta Asya´da Özal, Demirel ve İslam Kerimov´un yakınındaki isim olarak Türkiye ile Orta Asya Cumhuriyetleri arasındaki ilişkilerin kurulup şekillenmesi sürecinde Büyük güçlerle oynanan Büyük Oyun sahnesine Türkiye´yi sokan Altaylı´nın gizli biyografisi ilk kez günışığına çıkıyor.
Büyük Oyun´daki Türk, Türkiye´nin ve Türk dünyasının yakın tarihinin bilinmeyenlerine ışık tutarken, kitapta CIA´deki Türk Ruzi Nazar´ın da üç rejim altındaki sır perdesi altındaki hayatı, Türkistan göçmenlerinin destansı mücadelesiyle bağımsız Özbekistan´ın kuruluş yıllarında Altaylı´ nın çalışmalarını da yansıtıyor.
Türkiye´nin Yeni Büyük Oyun´daki zafer ve yenilgilerini, Ankara´daki Türk zirvelerinin perde arkasını, enerji hatları uğrundaki sinsi savaşı, gizli servislerin ışık geçirmeyen labirentlerinden, Washington, Moskova, Ankara, Taşkent dörtgeninde ve eski Sovyet coğrafyasında ideali uğruna sınır tanımayan Altaylı´nın emperyalistler arasında merkezi Avrasya´nın paylaşımı için yeniden başlayan tehlikeli oyunda yüklendiği bu ağır ve çileli rolünü ortaya çıkaran bir biyografi.
Türkiye ve Dünya´ya bakışınızı, bugüne kadar bildiklerinizi kökten değiştirecek hem geçmişe hem de geleceğe yeni bir bakış açısı getirecek bir kitap Büyük Oyun´daki Türk.

Emeği Geçenler

Yazar   : İrfan Ülkü

Satış Noktaları