Detaylar

Kategori Genel Politika
Yayıncı İlgi Kültür Sanat Yayıncılık
Liste Fiyatı 20.00
Format Kitap
Barkod 9789944978163
Yayın Tarihi 2006-10-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 240
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 140 X 230

Troçkist İmparatorluk

Troçkist İmparatorluk ABD´nin dünyada bugün sürekli tartışma konusu olan rolünü doğru anlama yolunda önemli bir deneme niteliği taşıyor.

Bush yönetiminin 11 eylül saldırısından sonra, küresel dünya egemenliği amacıyla başlattığı savaşları komplo teorileriyle açıklamak yerine Amerikan İmparatorluğu´na yol gösteren Troçkist teori ve stratejilerin kaynağından yola çıkıyor. Sovyet Devrimi´nin liderlerinden ve 1940 yılında sürgünde yaşadığı Meksika´da Stalin´in katili tarafından kazmayla öldürülen Leon Troçki, 11 Eylül ikiz kuleler saldırısından sonra ABD´nin bütün dünyayı ele geçirmek için başlatacağı savaşla ilgili ölümünden kısa süre önce ne yazmıştı? Troçki´nin ABD´deki müritleri Troçkistler 1950´den sonra CIA ve Beyaz Saray´la nasıl ittifak yaptılar?

Troçki´nin sürekli Devrim ve sürekli savaş teorisi Troçkist Neo-Con´lar tarafından Bush yönetiminin terörle savaş kavramıyla nasıl özdeşleşti?

ABD´yi yöneten Neo-Con´ların (Yeni Muhafazakarlar) fikir babaları sayılan Arthur Koestler, George Orwell, Albert Camus ve Andre Malraux gibi Troçkistler, nasıl SSCB aleyhine ve ABD lehine imparatorluk değiştiren aydınlar haline geldiler? İrfan Ülkü, Troçki´nin ve Amerikan Troçkistleri´nin yapıtlarıyla yazılarını uzun ve sabırlı bir çalışma sonunda dikkatli, titiz bir şekilde tarayarak, Amerikan İmparatorluğu´nun bugün Troçkist bir imparatorluğa dönüştüğünü anlattığı kitabı için Solcu aydınların kapitalist bir imparatorluğun dış politikasını nasıl ele geçirdiklerinin öyküsüdür bu. Özellikle de 11 Eylül´den sonra Türkiye´de ABD konusunda kafa karışıklığı içinde olan aydın kesimimize ışık tutmak amacıyla yazdım diyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : İrfan Ülkü

Satış Noktaları